Je začátek nového roku a to je čas, kdybychom měli zhodnotit co se stalo a jaké změny nás čekají letos. Rád bych zde upozornil na několik vlastních postřehů:

Nový občanský zákoník – V souvislosti s novým občanským zákoníkem mne nejvíc zaujalo to, že novostavbu nebude již možné samostatně registrovat v katastru nemovitostí a stavba tak bude automaticky zvyšovat hodnotu pozemku. A tady pozor! Pokud si chcete půjčit na stavbu od banky a ručit pozemkem pod stavbou, nedělejte to! Ve finále byste neručili pouze pozemkem, ale i nemovitostí před dokončením, tedy částkou několikanásobně vyšší! Pokud jste vzali půjčku již dříve a nestihli jste kolaudaci v loňském roce, týká se Vás to také!

Zvýšení limitu pro nezdanitelný občasný nebo nepeněžní příjem z 20 na 30 tisíc ročně. Pokud jste pěstitel prodáváte jablka a Váš příjem z této činnosti nepřesáhne 30 tisíc Kč za rok, nemusíte tento příjem danit. Stejné pravidlo platí i pro lokální měny (LETS): Pokud Váš roční příjem v LETS nedosáhl hranice 30 tisíc Kč, nemusíte příjem přiznávat. Hlavní riziko zůstává: finanční úřad může jinak ohodnotit hodnotu lokální měny a doměřit Vám daň a proti tomu se nelze bránit.

Kroky ČNB vedoucí k oslabení koruny. V zahraničí jásají a dávají guvernérovi ČNB ocenění, v česku ho kritizují. A není se čemu divit – leda tomu, proč ČNB nedostala cenu už když prodala zlatý poklad českého národa. I tentokrát je radost v zahraničí oprávněná: ČNB skupuje Euro, zvyšuje tím jeho hodnotu i důvěru v tuto nekrytou převážně virtuální měnu a v neposlední řadě přináší zahraničním firmám (jako je německá Škoda) větší zisky. Navíc se tím v Česku posiluje myšlenka v přechod na Euro, aby ČNB ztratila možnost manipulovat s kurzem. Pokud bychom ovšem opustili vlastní měnu, ztratili bychom obrovské množství nástrojů na řešení vlastní situace a stali bychom se plně závislí na pomoci ze zahraničí. A to je to, oč tu běží!

Rád bych se pozastavil nad rolí ČNB tj. stabilizací trhu, za kterou ČNB považuje mírný růst cen. Jak si ČNB vykládá svoji roli, se mi nelíbí. Podle mne žije z peněz daňových poplatníků a její prioritou by měla být životní úroveň občanů. ČNB se obhajuje růstem HDP, který se vypočítává dle nesmyslného vzorečku, který mj. nebere ohled na inflaci. Pokud je tedy růst HDP nižší než inflace, nejedná se o růst, ale o pokles. Navíc skutečná inflace je vyšší než deklarovaná (roční nárůst peněz v oběhu je 8,7%). Je logické, že HDP nemůže nekonečně růst, pokud jsou možnosti naší planety omezené. Navíc je pochybné, kdo z růstu HDP profituje: Zahraniční vlastníci a politici? Stavba domu díky krokům ČNB prodraží o sto tisíc. Splácení dluhu naší vlády naopak bude snažší. Rozpoutali nákupní horečku po elektronice, přitom ta nejvíce ztrácí na hodnotě (až 50% za rok) - je tedy tou nejhorší možnou investicí. Má takové zvýšení obratu smysl? Je takové jednání správné?

Co může v roce 2014 kromě velkého spotřebitelského testu bank v polovině roku ovlivnit samotnou existenci peněz je i pád největší české kampeličky Metropolitní spořitelní družstvo. Do konkurzu ji poslal Městský soud v Praze. Lidé by měli dostat své peníze z Fondu pojištění vkladů. Celkový objem finančních rezerv Fondu pojištění vkladů dosáhl ke konci roku 2012 částky 24 682 mil. Kč. 62% majetku fondu tvoří dluhopisy. Fond pojištění vkladů očekává výplaty klientům Metropolitního spořitelního družstva ve výši 12 miliard Kč tedy cca 50% z finančních rezerv FPV. Např. Komerční banka má ale závazky ve výši asi 60 miliard Kč. Roční odvody bank do FPV jsou ve výši cca 3,5 miliardy Kč. Výnosy z investic jsou pod hranicí 5%. Je tedy zřejmé, že FPV nemůže plnit svůj účel tak, jak je veřejnosti „garantováno“. Navíc tato garance nemá oproru v zákoně o bankách, podle kterého je každý vklad na Váš účet půjčka bance.

Za zmínku stojí i loňský vývoj hodnoty virtuální měny Bitcoin. Graf je vůči zlatu, jehož skutečná hodnota je konstantní. Mění se reálná hodnota peněz, služeb a zboží. Nárůst hodnoty Bitcoinu si dovoluji komentovat příslovím „Tonoucí se stébla chytá“. Ten kdo vloni nakoupil a letos prodává, tomu gratuluji, ostatní varuji – investujte raději do soběstačnosti.

Cena je v USD. Zdroj: businessinsider.com
Cena je v USD. Zdroj: static4.businessinsider.com

Přeji Vám tedy do nového roku zdraví – s pomocí místních bio pěstitelů, dostatek času na investici do vlastní soběstačnosti a opatrnost v rozhodování a jednání. Nejsme stádo obětních beránků, my umíme číst mezi řádky a máme dostatek inteligence na to, abychom si vytvořili vlastní názor.

Už teď se těším na změny roku 2014. Co třeba poplatky za vzduch? Vzduch je médium a už nyní například platíme autorské poplatky za prázdná cédéčka i DVD a prázdné pevné disky. To je jako byste platili autorský poplatek za čistý papír! Navíc pokud na zakoupené médium vypálíte své vlastní dílo (obvykle jsou to fotografie, které neprošly tiskem) a půjdete žádat o vrácení autorského poplatku neobstojíte. Dozvíte se, že zákon na Vás zapoměl, že svůj nárok můžete uplatnit pouze v případě, že Vaše dílo vydalo některé vydavatelství.

 

Filip Novotný
lektor soběstačnosti
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.