Moderátorem této sekce je Komár (komarZAVINÁČzivehodonice.cz).V případě, že byste měli nějaké podněty, komentáře či doplnění k odborné části článku kontaktujte ho.

Pokud chcete napsat článek přečtěte si Průvodce psaním článků.

Nemám rád dotace, akorát křiví trh a zvyšují ceny zboží a služeb. Na druhou stranu, pokud existuje dotace, kterou lze využít a navíc mi dává logický smysl, proč ji nevyužít? Jsme komunita, která buduje soběstačnost, potravinovou i energetickou a ne všichni z nás mají tu možnost mít fotovoltaické panely na střeše (já naštěstí ano, již 8 let). Když se vzájemně podporujeme, proč si mezi s sebou neposílat i přebytky energie? To přece dává smysl. Já už v jednom nově vznikajícím energetickém společenství jsem. Je tam i majitel velké fotovoltaické elektrárny a majitel firmy, která vyrábí nábytek a má proto velké množství pilin. Napadlo nás z přebytků energie v létě lisovat peletky na zimu. Je to mnohem lepší než virtuální baterie, protože neplatím poplatky za distribuci. Takže já nebudu mít díky našemu energetickému společenství pouze možnost výměny elektrické energie, ale i peletky na zimu. A to se hodí, když máte peletková kamna a navíc zkušenost z minulé zimy, kdy v Evropě chyběl milion tun pelet a já musel topit přímotopem. Takhle budu mít jistotu, že budu mít vždy peletky na zimu jako bonus. A výměnu přebytků elektrické energie jako standard. 

Takže jsem dostal druhý nápad: Využít zkušenosti ze založení energetického společenství na Jižní Moravě, na založení sobího energetického společenství:-) Já už být členem nemohu, ale mohu - díky mým čerstvě získaným zkušenostem - vše potřebné rychle připravit, ale Vy máte tu možnost stát se členy ... 

Pokud tuto příležitost chcete také využít prosím pošlete mi v prvé řadě co nejdříve e-mail s předmětem "Energetické společenství" na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., další kroky budou obratem následovat. Uzávěrka 1. kola je totiž již na konci tohoto měsíce. 

Více informací najdete na: www.narodniprogramzp.cz/nabidka-dotaci/detail-vyzvy/?id=126

Každý z nás musel zaznamenat pád Bohemia Energy a dění kolem. Ano, něco se děje a jsme toho součástí. Stačilo aby zkrachovala jedna firma a reálně hrozí až půl milionu lidem exekuce, protože systém, který jim měl pomoci je uvrhnul do pasti. Je důležité zmínit, že 60-70 % z cen energií tvoří daně a poplatky za distribuci, tedy příjmy státu a státních či polostátních firem. Asi nejvíc přepálený je poplatek za distribuci u jedno-tarifních sazeb. Ten diktuje ERU, stejně tak podmínky DPI (dodavatele poslední instance). Stát tedy má nástroje, jak situaci řešit, ale stát již delší dobu selhává prakticky ve všem. Za zmínku rovněž stojí, že letošní rok byl přechodový, co se týče nároků na energetickou náročnost budov. Tento rok nehorázným způsobem protlačoval tepelná čerpadla, protože na tvorbě zákonů se podílely dovozci a výrobci tepelných čerpadel. Od příštího roku bude ještě hůře. Stavitel naprosto ztrácí svobodu, co a jak může postavit. Letos šla nařízení ještě uspokojit izolací, tepelným čerpadlem a tloušťkou zdí jako za starověku. Od příštího roku, už dům bez rekuperace nebo fotovoltaiky sítem byrokracie neproleze. Současná situace s pádem Bohemia Energy, růstem cen energií a neustálým znehodnocováním peněz, vyvolala fotovoltaickou mánii, která s nástupem nových pravidel bohužel neskončí. Hysterie je neskutečná, ceny a požadavky přepálené. Obvyklé jsou rozpočty půl milionu korun a z toho 200 tisíc z pochybných systémů dotací. Přitom reálnou potřebu domu lze uspokojit systémem za 300 tisíc. Bez dotací. Bez hysterie. S rozumem. Pro soběstačnost od jara do podzimu 90 % z nás Sobů stačí jedna fáze, 3 – 6 kWp v panelech a 3 – 5 kW střídač. My Sobové umíme počítat a tudíž víme, že 10x nula je pořád nula. Nevyplatí se tedy fotovoltaiku dimenzovat na zimu. Na zimu si opatříme, dřevo, štěpku, peletky atd.

Abych odlehčil situaci rozumným lidem, co chtějí FV ohřívat vodu, ostrovní systém za rozumnou cenu a nedoplatit na davovou hysterii stáda ovcí, mám tady pro Soby zajišťěno (= skladem) následující:

- nové v Česku vyráběné ostrovní střídače pro ohřev TUV Solareco za necelých 10 tisíc vč. DPH

- použité a otestované špičkové 48 V ostrovní střídače Studer Xtender s komunikačním modulem dovezené z Německa za necelých 30 tisíc vč. DPH se zárukou 2 roky

- konstrukce pro FV panely z AL profilů o 50% levněji než je aktuální běžná cena

- a samozřejmě kvalitní fotovoltaické panely za normální ceny: https://eshop.solareco.cz/94-fotovoltaicke-panely

Ahoj buďsobáci,

dovolte abych Vám představil nápad a koncepci nového spalovacího motoru s dvojnásobnou účinností (cca 60-70%) proti dnešním motorům (cca 35%, 60% tvoří teplo a 5% ostatní ztráty např. vibrace). Vysoká účinnost je doložitelná, protože používám existující komponenty s prokazatelnou účinností, akorát k jinému účelu. Konkrétně například Peltonovu pulzní hydro-turbínu s účinností až 95% jsem nepoužil s kapalinou, ale plynnými látkami – rázovou vlnou, která vzniká ve spalovací komoře podobné pulzačnímu motoru V-1 (z německého Vergeltungswaffe, česky odvetná zbraň, který byl součástí první střely s plochou dráhou letu) nebo mírumilovné zbrani nazývané bramborová pistole (potato gun). Na nápad mne přivedla jednoduchá otázka: Když budu mít k dispozici bombičku plynu a budu chtít zbořit dům, použiji plamenomet, nebo jednoduše pustím plyn a pak škrtnu sirkou? Jinými slovy rázová vlna provede více práce. To mne přivedlo na další myšlenku: Jet motor neboli tryskový motor, je skvělý až na jednu zásadní věc – je uchlastaný. Co kdyby plamenomet nahradila rázová vlna, která navíc bude ve směru otáčení lopatek a ty lopatky byly navíc z lícové strany aerodynamické? Získám všechny výhody jet turbíny tj. minimum pohyblivých částí, pohyb jedním směrem, žádná prudká změna dynamiky pohybu, ale s menší spotřebou paliva: plamenomet nahradím rázovou vlnou a kompresi nezískám lopatkami, ale kónickým tvarem trysky ...

Přečíst celý článek ... ZDE

Attachments:
Download this file (JET-motor-2generace_budsob.pdf)Výkres a popis nového spalovacího motoru využívající rázové vlny s licencí CC[Výkres a popis nového spalovacího motoru využívající rázové vlny k udržování otáček libovolné turbíny]Filip Novotny1546 kB

Občas zavítám na portál peníze.cz, který jsem doposud považoval za odborný portál, kde odborníci publikují své názory.

Když jsem si ale přečetl článek Jany Poncarové „Zase ti šmejdi. Podomní prodejci nově obchodují s teplem“ viz. penize.cz/bydleni/322337-zase-ti-smejdi-podomni-prodejci-nove-obchoduji-s-teplem, nestačil jsem se divit a zcela jsem změnil názor na tento portál. Autorka článku se snaží vysvětlit problém, přitom tématu vůbec nerozumí. V článku například cituje zdroj, který lze označit za důvěryhodný, ale vzápětí se situaci snaží vysvětlit naprosto zavádějícím a nesmyslným tvrzením. Autorka v žádném případě nepomáhá vysvětlit problém, který představují úplně jiné skutečnosti, jenž v článku zcela chybí. Naopak publikuje zavádějící nebo dokonce nepravdivé informace uvádějící čtenáře v omyl.

Rozhodl jsem se publikovat schema zapojení našeho ostrovního domu. Pro zjednodušení ve schematu nejsou klasické jističe a proudové chrániče (jistič s ochranou tam, kde hrozí únik do vody) na straně spotřeby, jinak je tam z komponent vše. Není zakresleno rovněž zapojení záložního zdroje, protože to je variabilní - záleží na plánované spotřebě: Pokud potřebuji více než 3000 W provozuji paraelně záložní zdroj a fotovoltaiku, v případě, že mi stačí limit 3000 W mohu zapojit generátor do střídače a část energie ukládat i do baterií. Jelikož nejsem připojen ani na vodovod, musím počítat i s domácí vodárnou (450 W), takže limit 3000 W je pro mne skutečně "na hraně". Plánek je pod článkem ke stažení i v PDF formátu.

Attachments:
Download this file (Nase-FVE-schema_v3.pdf)Schema zapojení ostrovního domu (off-grid)[Schema zapojení ostrovního domu s fotovoltaickou elektrárnou 3 kWp (3000 W špičkový výkon), 4 kW střídačem a 3 kW záložním zdrojem.]Filip Novotny1370 kB

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.