Zveme vás na společnou podzimní akci pro děti i dospělé, pro sousedy, náhodné pocestné i zvědavé návštěvníky, pořádanou v rámci projektu zvelebování cesty mezi Deskami a Hodonicemi na Kaplicku:

SÁZENÍ NOVÉHO STROMOŘADÍ 

13. a 14. října 2018 

vždy od 10 hod, podél cesty z Desek ke křižovatce na Hodonice

(zde: mapy.cz/s/36Ja3)

SOBOTA: sázení 20 ovocných stromků starých místních odrůd s výkladem zkušené sadařky Dany Kindlmannové, moštování místních jablek a společné občerstvení na novém odpočívadle "Na půli cesty", možný večerní oheň a přespání v Hodonicích

NEDĚLE: oplocování stromků a dodělávky, pečení brambor, pouštění draků (když bude foukat), odpoledne možná pečení pizzy ve venkovní peci na nedaleké louce

S sebou: teplé svršky (a spodky), pro děti odrážedla nebo kola (cesta je bezpečná s minimálním provozem), draky (louka je hned vedle) a něco ke společnému občerstvení

Více info u Dity na sedumsedumpět jednajednadevět třisedumnula

Jistá namlsanost, která pochází z toho, že Akce Z(elí) nepropadla a vzbudila zájem, vedla k myšlence uspořádat Hapenink  J(podle vzoru pudink), zaměřený na moštování jablek. Prostě se jednoho dne sejít v tlupě a zmoštovat přivezená jablka. Při tom pomoct spolupořadatelce Pavlíně, která nám poskytne zázemí.

Představa je taková:
Dne 20.10.2018 (SOBota) se okolo deváté ráno sejdeme u Pavlíny Koubkové v Hoslovicích, kde strávíme den moštováním jablek, prací v lese a klábosením. V lese je třeba především pomoc při stavbě oplocenky, protože dvě ruce jsou na to tragicky málo a čtyři jen taktak, ale více rukou - to už jde snadno. Vlastní moštování bude probíhat u Pavlíny na dvoře (voda, energie a technické zázemí k dispozici) a práce v nedalekém lese.

Vezměte s sebou: Jablka na moštování (možno dohodnout s Milošem), nádoby na mošt, nožík pro opracování jablek a je vhodné mít i nádobu na opracovaná jablka (vajlink, lavór či vaničku) a svačinu (Pavlína sice uvaří pro všechny jistě dobrou polévku, ale hlad je hlad.  Nebude-li moc pršet, tak je možnost udělat oheň a péct třeba přivezené buřty, brambory či jablka). Děti vítány.

Neberte: špatnou náladu, stresy, předpojatosti a psy

Shrnutí aneb kdy, kde, co:
Čas: SOBota 20.10.2018 v cca 9:00
Místo: u Pavlíny Koubkové, Hoslovice č.p. 54 (barevná vrata)
Akce:  Moštování jablek

Rozhodnete-li se účastnit, přihlašte se do večera 18.10.2018, ať víme zhruba počet strávníků, tedy jak velký hrnec (případně kolik hrnců) polévky bude třeba. Lisů a drtičů jablek může být i několik (dle potřeby), máme přichystanou i revoluční manufakturní technologii důstojnou 21. století.

S přihláškami, dotazy, podněty a vůbec se obracejte na:
Pavlínu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Miloše:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel: šest nula šest čtyři osm pět pět tři šest 

Na zítřejším BuďSobím setkání v Cassiopeie se můžete těšit také na bazar, který pro vás ekocentrum připravilo. Jedná se o elektroniku, výukové materiály, kancelářské potřeby, hračky, publikace, nábytek a další. Zítra na viděnou.

Tímto zveme všechny na pilotní pokus o kolektivní zpracovávání zelí. Budeme hromadně nakládat zelí, případně čalamády. Cílem je rozšířit si obzory o různé způsoby a recepty zelných naloženin a rozejíti se do svých domovů plni dojmů a výdobytků. Mimo to shledáváme výhodu i v tom, že při hromadném zpracování proběhne s tím spojený nepořádek pouze na jednom místě a ne u každého v kuchyni zvlášť.

Pro tuto akci nabízíme prostor našeho dvora, 2 velká kruhadla, zajištění nákupu zelí a cibule podle Vašich objednávek z farmy U Miklasů z Radomyšle. Ostatní suroviny (vlastní zelí, koření - např. sůl, kmín, zelenina do případných čalamád), stejně tak i nádoby na naložení si přivezte vlastní. Do naší výbavy bychom potřebovali zapůjčit, vzhledem k předpokládané monstróznosti akce, nějaký větší škopek (s průměrem cca 40 cm), případně i dětskou vaničku.

Chystáme se nakládat ověřenou metodou přímo do šroubovacích sklenic (velikost zvolte dle své spotřeby - máme odzkoušeno 0.7 litrovou pro rodinu s dětmi jako ideální k jednorázovému použití), ve kterých zelí kvasí a zároveň je poté i uskladněno. Zelí se nešlape, pouze pěchuje do sklenic. Takto vydrží bez další údržby minimálně 1 rok.
Chtěli bychom zkusit i zelí s různými příměsmi a čalamády, velice rádi uvítáme seznámení se s nějakou vaší recepturou. Vzájemné ochutnávání je závazné!

Akce proběhne ve Skalách u Strakonic 36 (u Vávrů) v neděli 7.10. 2018 od cca 11hod. dopoledne, za každého počasí.
Občerstvení dáme nějak dohromady - něco uděláme a rádi se rozdělíme i o to, co přinesete :)   .

V případě, že potřebujete zajistit zelí nebo cibuli, napište, kolik čeho byste chtěli a to max. do čtvrtka večer, protože se pro ně chystáme jet v pátek ráno. Vyteoretizovali jsme, že by mohlo dát 1 kg čerstvého zelí na více než 0.7 litrovou sklenici.

Ceny jsou: zelí 10 Kč/kg, cibule 13 Kč/kg

Jedná se o Hurá akci na první a poslední možnou chvíli (jak stává na volyňsku již zvykem), takže k nám buďte laskaví a shovívaví. Dejte kdyžtak vědět, že se k nám chystáte, ulehčíte nám tím organizaci.

Moc se na vás a vaše výtvory těšíme
organizační tým Miloš a Vávrovi - black.mary(zavinac)tiscali.cz, tel.: šest nula šest čtyři čtyři jedna jedna šest šest

Na podzim se konají tyto workshopy:

 

16. září: Bylinkářský učeň

13. října: Boule a modřiny

9. prosince: Ježíškův pomocník

 

Členové Buďsobu můžou jako obyvkle platit v Sobech.

 

Bližší informace (v AJ) zde a v přiložených letáčcích:

 

September 16: Herbalist's Apprentice- come learn about the ins and outs of herbalism and begin to work on your Herbal First Aid Kit

October 13: Bumps and Bruises- learn about analgesics and rubefacients, identify and understand these powerful constituents and the plants that have these medicinal actions. Make remedies to heal internal injuries and bruises.

Decemer 9: Santa's Helper- a gift making workshop just in time for the holidays. We'll make easy-to-do soaps, lip balms and body butter with a festive theme.

Attachments:
Download this file (Herbal Workshop 13.10 pdf.pdf)Herbal Workshop 13.10 pdf.pdf[ ]Zuzana Jandová379 kB
Download this file (Herbal Workshop 16.9 pdf.pdf)Herbal Workshop 16.9 pdf.pdf[ ]Zuzana Jandová246 kB
Download this file (Herbal Workshop 9.12 pdf.pdf)Herbal Workshop 9.12 pdf.pdf[ ]Zuzana Jandová439 kB